Mapa Serwisu

 

Szybki kontakt

Starostwo Powiatowe w Elblągu
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg

starosta.neb@powiatypolskie.pl


tel.055-239-49-00
fax.055-232-42-26
NIP: 578-25-24-428
REGON: 170753615

Godziny pracy:

  • Poniedziałek 7.30 – 15.30
  • Wtorek 7.30 – 15.30
  • Środa 7.30 – 17.00
  • Czwartek 7.30 – 15.30
  • Piątek 7.30 – 14.00

 

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
Powrót
Data dodania: 18.04.2014 11:02 Kategoria:Turystyczne Autor:Marek Murdzia
Spotkajmy się w Stanicy Wodnej nad Zalewem Wiślanym w Nadbrzeżu gmina Tolkmicko

Starosta Elbląski zaprasza do Stanicy Wodnej w Nadbrzeżu, gmina Tolkmicko na Rodzinne Dni Otwarte w dniach 10-11 maja br.

Stanica Wodna w Nadbrzeżu stała się własnością Powiatu Elbląskiego w 2011 roku. Wcześniej był to teren podległy Ministerstwu Obrony Narodowej. Obiekt został zmodernizowany przez samorząd powiatowy w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” z udziałem środków własnych. Ogólna wartość zrealizowanych 2 projektów wyniosła 1 385 575,70 zł, w tym uzyskana kwota dofinansowania: 1 016 957,97 zł, środki powiatu: 368 617,73 zł. Obiekt ma służyć przede wszystkim wychowankom Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim oraz miłośnikom turystyki wodnej.

 

Stanica może stać się ważnym punktem w obszarze Zalewu Wiślanego i Wysoczyzny Elbląskiej, gdzie turysta żeglarz będzie mógł się schronić, wypocząć, zwiedzić piękną i bogatą w zabytki kulturowe oraz przyrodnicze okolicę.

 

Przypomnijmy, że przed I wojną światową ta mała miejscowość była jednym z najbardziej znanych, w Prusach Zachodnich, kurortów i uzdrowisk. Pamiątką po tym okresie jest istniejący do tej pory budynek dawnego domu zdrojowego. Być może splendoru wsi dodawało nieodległe sąsiedztwo Kadyn, które wybrał sobie na ulubione miejsce odpoczynku sam Wilhelm II, ostatni król Prus i cesarz Niemiec, ale sądzić należy raczej, że i monarchę, i pragnących podreperować stan zdrowia poddanych przyciągnęły w te strony zalety klimatu i uroki krajobrazu. Podwójnie koronowany Hohenzollern uważał, że Elbinger Hoehe (Wysoczyzna Elbląska) to najpiękniejszy rejon Rzeszy. Wilhelm II wiedział co mówi, bo miał w czym wybierać.

 

Jeżeli czegoś będzie brakowało w trakcie majowych Rodzinnych Dni Otwartych to chyba jedynie obecności Cesarza (choć może będzie tu duchem). Na wszystko pozostałe mieszkańcy i goście nie będą mogli narzekać. Na te dni zaplanowano m.in. otwarte lekcje żeglarstwa dla dzieci i młodzieży (klasa Optymist i Laser), pokazy kajakarstwa morskiego i ratownictwa wodnego. Odbędą się koncerty szantowe oraz spektakle w wykonaniu dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Marwicy. Odbędzie się wiele zabaw i konkursów dla dzieci, w tym m.in. „łowienie rybek”, malowanie na sztalugach, rzut obręczą na słupek, zabawy z chustą Klanza, skoki w workach, malowanie twarzy, jak również dla dorosłych: wyścigi kajakowe, przeciąganie liny, konkurs „gwoździa”, konkurs przerzynania drzewa „moja-twoja”. Na uczestników imprezy czekać będzie darmowa grochówka i pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem. Udostępnione zostanie również miejsce do wspólnego grillowania.

 

Dzięki realizacji dwóch projektów w Stanicy wyremontowano budynek główny - bosmankę, budynki sanitariatów, cztery domki letniskowe oraz dwie wiaty rekreacyjne. Zagospodarowano także obszar wokół obiektów (w tym tereny zielone, plac zabaw i miejsce na ognisko), wykonano pomost wraz z rampą slipową do wodowania małych jednostek pływających oraz przyłącze kanalizacyjne do sieci gminnej. Można również korzystać z sali szkoleniowej wyposażonej w sprzęt multimedialny wraz z profesjonalnym nagłośnieniem, bezpłatnego parkingu i WiFi.

 

Stanica dysponuje bogatym i zróżnicowanym sprzętem pływającym, w tym jachtami, kajakami, zestawami do windsurfingu i kitesurfingu. W obiekcie można organizować spływy i szkolenia żeglarskie, kajakowe oraz bojerowe. Zaplanowano również otwarcie szkółki żeglarskiej dla dzieci i młodzieży. Istnieje możliwość przeprowadzenia pikników, imprez integracyjnych i okolicznościowych, wypoczynku indywidualnego i grupowego, a także rezerwacji wiaty i całej stanicy.

 

W Sezonowym Schronisku Młodzieżowym w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kamionku Wielkim można skorzystać z czterech pokoi 3-osobowych, pokoju dziennego z TV, kuchni, wc, łazienki i WiFi. Istnieje możliwość zamówienia całodobowego wyżywienia w formie cateringowej. Wokół panują świetne warunki do uprawiania biegów terenowych.

 

Na terenie schroniska znajduje się też dobrze wyposażona siłownia, salka gimnastyczna, a także boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią „ORLIK 2012”.

 

Zarówno Stanica Wodna, jak i schronisko może stanowić również wspaniałą bazę wypadową do szeregu atrakcyjnych turystycznie miejscowości: Malborka (odległy o 45 km), Fromborka (25 km) i Gdańska (65 km). Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość organizacji transportu.

 

Szczegóły programu Rodzinnych Dni Otwartych w Nadbrzeżu na załączonym plakacie.

 

Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Projekt pt. „E-region powiatu elbląskiego: usługi dla przedsiębiorców” w ramach Osi Priorytetowej 7 – „Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego”, Działanie 7.2 – „Promocja i ułatwianie dostępu do usług teleinformatycznych”, Poddziałanie 7.2.2 – „Usługi i aplikacje dla MŚP” Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

 

2014-01-31 13:02:12
Liczba odwiedzin: 17617

Starostwo Powiatowe w Elblągu, ul. Saperów 14A, 82-300 Elbląg

Wykonanie: OPEGIEKA