Mapa Serwisu

 

Szybki kontakt

Starostwo Powiatowe w Elblągu
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg

starosta.neb@powiatypolskie.pl


tel.055-239-49-00
fax.055-232-42-26
NIP: 578-25-24-428
REGON: 170753615

Godziny pracy:

  • Poniedziałek 7.30 – 15.30
  • Wtorek 7.30 – 15.30
  • Środa 7.30 – 17.00
  • Czwartek 7.30 – 15.30
  • Piątek 7.30 – 14.00

 

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
Powrót
Data dodania: 24.04.2013 08:24 Kategoria:Turystyczne Autor:Marek Murdzia
Na Szlaku Kopernika

W niedzielny poranek (21 kwietnia) grupa około 15 osób spotkała się o godzinie 8 rano przed budynkiem PTTK w Elblągu, aby wyruszyć na spacer Szlakiem Kopernika. Naszym przewodnikiem był Karol Wyszyński, który zabrał nas na wędrówkę po historii Elbląga i okolic oraz zabytków, które mijaliśmy po drodze.

Usłyszeliśmy o resursach, szańcach szwedzkich, „placu czerwonym” i wielu innych znanych oraz mniej znanych obiektach i miejscach. Nasza wędrówka wiodła szlakiem czerwonym, ulicami Elbląga, następnie Parkiem Traugutta, Dolinką, ulicą Chrobrego do Bażantarni.

 

Tam czekała na nas druga część naszej grupy. Cała już grupa w liczbie prawie 30 osób zagłębiła się w ostępy leśne. Wśród nich byli piechurzy, ale i miłośnicy Nordic Walking, rowerzyści, oraz pies w liczbie jeden. W czasie spaceru wzdłuż biegu Srebrnego Potoku spotykaliśmy innych wędrowców – piechurów, rowerzystów i biegaczy. Każdego pozdrawialiśmy miłym „Dzień dobry”. Życzliwość na szlaku jest bardzo ważna. Przebieg naszego spaceru był intensywnie utrwalany nie tylko poprzez zdjęcia aparatami fotograficznymi ale i w pamięci uczestników.

 

Wędrówka do Mostku Elewów była samą przyjemnością, dopiero potem zaczęły się pojawiać wzniesienia do pokonania. Oj w pewnych momentach było ciężko, ale wszyscy daliśmy radę. Przy Parasolu odbiliśmy trochę za szlaku aby w urokliwej scenerii zrobić pamiątkowe grupowe zdjęcie.

 

Dalej już tylko w górę i w górę. Uczestniczki wędrówki stwierdziły że jak zdobyły Giewont to „taka górka” im nie straszna. Przy rozwidleniu szlaku czerwonego i niebieskiego grupa rozdzieliła się. Przewodnik Karol wraz z około 10 osobami poszedł w dalszą wędrówkę do Dąbrowy, a pozostali uczestnicy szlakiem niebieskim udali się w stronę Elbląga. Przy wiacie Bartek zatrzymano się jeszcze na ognisko.

 

Uczestnicy wędrówki otrzymali pamiątkowe znaczki oraz certyfikaty. Wrażenia z ciekawie spędzonej niedzieli były miodem dla uszów organizatorów. Dziękujemy zarówno członkom PTTK jak i nie zrzeszonym za wspólne wędrowanie Szlakiem Kopernika.

 

Wieloetapowe wędrówki „Szlakiem Kopernika z aparatem fotograficznym” są wspólną inicjatywą Klubu Aktywnej Turystyki PTTK „Relaks” oraz Komisji Fotografii Krajoznawczej. Mają na celu przybliżenie uczestnikom piękna i historii ich „Małej Ojczyzny”, postaci Mikołaja Kopernika w związku z ogłoszeniem roku 2013 jego rokiem oraz pokazania pracy przewodników w ramach Roku Przewodników w PTTK.

 

Ważnym elementem jest również dokumentowanie szlaku i mijanym miejsc za pomocą zdjęć. Dla uczestników wędrówek ogłoszony został konkurs fotograficzny „Szlak Kopernikowski – znany i nieznany”. 

 

 

Alicja Gronek

Fot. Artur Wyszyński

Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Projekt pt. „E-region powiatu elbląskiego: usługi dla przedsiębiorców” w ramach Osi Priorytetowej 7 – „Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego”, Działanie 7.2 – „Promocja i ułatwianie dostępu do usług teleinformatycznych”, Poddziałanie 7.2.2 – „Usługi i aplikacje dla MŚP” Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

 

2014-01-31 13:02:12
Liczba odwiedzin: 17607

Starostwo Powiatowe w Elblągu, ul. Saperów 14A, 82-300 Elbląg

Wykonanie: OPEGIEKA