Mapa Serwisu

 

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
Powrót
Informacje o atrakcjach turystycznych występujących na obszarze powiatu elbląskiego
Wyszukaj
Lp.NazwaInformacje adresoweOpis
1„Święty Kamień” – leży (przy brzegu), w wodzie Zalewu Wiślanego w Tolkmicku Tolkmicko - Święty Kamień - kiedyś służył pogańskim Prusom jako ołtarz ofiarny. Jego obwód wynosi 13,8 m.
2„Ulicówka wodna” ze specyficznym układem zagród w Tropach Elbląskich Zabytkowy układ przestrzenny ze specyficznym układem zagród, gdzie domy stały frontem do kanału, który stanowił główną arterię komunikacyjną wsi.
3Aleja dębowa w Rydzówce Aleja dębowa znajdująca się na terenie parku w zespole dworsko-parkowym z XIX wieku w Rydzówce.
4Aleja lipowa w Rydzówce Aleja lipowa znajdująca się na terenie parku w zespole dworsko-parkowym z XIX wieku w Rydzówce.
5Anglity – zespół dworsko-parkowy z folwarkiem z drugiej połowy XVIII w. Dwór powstał w II połowie XVIII wieku. Należał do starosty pasłęckiego Hermanna von Schröttera.W latach 1865 - 1945 majątek stanowił własność baronów von Minnigerode. Po wojnie we dworze mieszkali przesiedleńcy z Wileńszczyzny. W latach siedemdziesiątych dwór był jeszcze w dobrym stanie, ale park zdewastowano. Obecnie dwór stanowi własność prywatną.
6Baszta gotycka z XIV w. w Tolkmicku Pozostałość dawnych fortyfikacji miejskich w postaci czworobocznej, ceglanej gotyckiej baszty. Na całość, prawdopodobnie XIV - wiecznego założenia obronnego, składało się, oprócz murów i baszt, 5 bram i 2 furty, wody potoków opływających miasto oraz wody Zalewu Wiślanego.
7Baza biwakowo – rekreacyjna przy pochylni Buczyniec Baza zbudowana przez powiat elbląski przy pochylni Buczyniec z dofinansowaniem środków unijnych. , Oddana do użytku 14 maja 2010 roku. Na jej terenie powstało pole biwakowe, parking autobusowy, ok. 60 miejsc postojowych dla aut osobowych, plac zabaw oraz boisko do siatkówki i koszykówki.
8Brama Kamienna z 1330 roku w Pasłęku Nazywana Wysoką Wieżą, najokazalsza z wszystkich bram, odnowiona pod koniec XX wieku
9Brama Młyńska z XIV wieku w Pasłęku Nazwa Bramy pochodzi od młyna, który znajdował się na podzamczu, do którego można było dojść przechodząc przez tą właśnie bramę.
10Budynek dawnej szkoły z 1861 roku w Tropach Elbląskich Budynek dawnej szkoły zbudowanej w 1861 roku, obecnie pełni funkcję mieszkalną.
11Budynek przepompowni odwadniającej z 1911 r. w Różanach wyposażony w pompę parową. Mały otynkowany budyneczek pokryty dwuspadowym dachem, obok którego stoi kilkunastometrowy komin. Wewnątrz zachował się oryginalny mechanizm pompy parowej nad rzeką Tiną (Tejną), Dolną. Jest to jedyna zachowana pompa parowa na Żuławach.
12Burdajny- wieś, którą upodobały sobie bociany zakładając liczne gniazda Licząca dzisiaj około 100 mieszkańców niewielka wieś o ulicowym charakterze zabudowy przy trasie Pasłęk - Orneta. Przez jej centrum przepływa dość wartki strumyk, który ma swe źródła w lesie koło Osieka, a na południe od Burdajn łączy się ze strumykiem Granicznik, będącym prawym dopływem rzeki Wąskiej. Do 1945 r. nazywała się Bordehnen, a po wojnie popularnie Bardyny. Wzmiankowana po raz pierwszy w dokumencie datowanym 31 lipca 1327 r. jako Bordeyn, później Burdeyn, a w 1419 r. jako Burdayn i siedziba komornictwa krzyżackiego podlegającego pod komturię w Elblągu. Nieco później, pod koniec XV w. przy komornictwie tym powstała wieś czynszowa, zaliczana do okręgu pasłęckiego. Obecnie wieś ta znana jest z tego, iż bociany upodobały sobie to miejsce zakładając liczne gniazda.
13Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pasłeku, dawniej Kościół p.w. Św. Józefa z 1855 r. Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pasłęku - pasłęcka cerkiew greckokatolicka to dawny neogotycki kościół Świętego Józefa z 1855 roku. Budowniczym kościoła był Gustaw George.
14Cesarski zakład Majoliki Artystycznej z 1903 r. Zakład uruchomiony w 1904 roku, szeroko znany przed wojną, zajmujący się produkcją ceramiki półszlachetnej opartą na wielowiekowej tradycji i doskonałej jakości surowca. Obecnie nieczynny.
15Cmentarz mennonicki z XIX wieku w Wikrowie. Cmentarz mennonicki, jeden z najstarszych na Żuławach, częściowo zniszczony z zachowanym zespołem kilkunastu steli i nagrobków z XIX i XX w., na nagrobkach nazwiska m.in. Harms, Dück, Ens, Neufeld.
16Cmentarz mennonicki w Fiszewie Cmentarz zlokalizowany w centrum wsi ze stalową dzwonnicą z przełomu XIX i XX wieku. Zachowało się kilkanaście nagrobków w kształcie steli i ściętego pnia drzewa oraz nasadzenia starych lip, białych i żółtych kasztanowców.
17Cmentarz mennonicki w Jeziorze Cmentarz mennonicki usytuowany po wsch. stronie kościoła, założony na planie kwadratu. Zachowany czytelny układ cmentarza, duży zespół starodrzewu lipowego oraz pojedyncze nagrobki, m.in.: Anny Harms z 1901 r., rodziny Penner i rodziny Bartel z 1931 r.; Hansa Jantzena z 1935 r.
18Cmentarz mennonicki w Kępniewie Cmentarz mennonicki założony w XVIII w. na planie prostokąta. Na cmentarzu zachowało się 140 mogił. Najstarszy zachowany nagrobek w formie cippusa pochodzi z 1796 r., poza nim znajdują się jeszcze dwa cippusy, 7 stel, 2 żeliwne krzyże oraz granitowy grób rodziny Janzen.
19Cmentarz mennonicki w Markusach Cmentarz mennonicki pochodzący z XVIII w., założony na planie prostokąta, z lipową zielenią obwiednią i reliktami alej. Zachowała się ceglana brama oraz liczne nagrobki w formie steli i obelisków.
20Cmentarz mennonicki w Węglach-Żukowie Cmentarz mennonicki usytuowany na kwadratowej parceli, po południowej stronie drogi Węgle – Żurawiec. Zachowały się fragmenty tumb, wsporników w formie pni drzew, betonowy krzyż grobu wojennego oraz jeden słup bramy wjazdowej.
1234567

 

Źródło danych - informacje w systemie Regon z Urzędu Statystycznego. Aktualizacja wg danych US.

Projekt pt. „E-region powiatu elbląskiego: usługi dla przedsiębiorców” w ramach Osi Priorytetowej 7 – „Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego”, Działanie 7.2 – „Promocja i ułatwianie dostępu do usług teleinformatycznych”, Poddziałanie 7.2.2 – „Usługi i aplikacje dla MŚP” Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

 

Ostatnia zmiana: 2014-01-31 13:02:12
Liczba odwiedzin: 1136

Starostwo Powiatowe w Elblągu, ul. Saperów 14A, 82-300 Elbląg

Wykonanie: OPEGIEKA